Birçok kalıp tasarımcısı ve kalıp imalatçısı birleşme çizgileri, akış izleri, çöküntü izleri, açıktaki lifler ve parçalarda düşük kaliteli yüzey gibi plastik enjeksiyon kalıplama sorunlarıyla karşı karşıya kalır. Kalıp sıcaklığını artırmakbu kalıplama problemlerini çözmenin geleneksel yoludur. Ancak kalıp sıcaklığındaki artış ile birlikte çevrim süresi de önemli ölçüde artmaktadır.

Şekil 1:  Varitherm’de ve Geleneksel Yöntem’de Zamana Bağlı Kalıp Sıcaklığı

Bu nedenle, parça kalitesini korurken makul bir döngü süresi elde etmek için Yüksek Hızda Isı Döngüsü ( Variotherm ) kalıplama yöntemi kullanılmaktadır. Variotherm işleminde, dolum aşamasında kalıp sıcaklığı yükseltilir ve dolum sonunda kalıp hızla soğutulur. Böylece kalıplanmış parçaların kaynak hatları daha yüksek sıcaklıkta oluşabilmekte ve soğutma işleminin daha düşük sıcaklıkta başlaması çevrim süresini kısaltmaktadır.

Yukarıdaki görüntülerden de anlaşılacağı üzere Varitherm Yöntemi ile sıcak ve soğuk akışkan dönüşümlü olarak sirküle edildiğinde, çevrim süresini artırmadan kalıp sıcaklığı yükseltilebilen bir proses elde etmek mümkün olmuştur.

Şekil 4: Moldex3D Variotherm Parametre Ayarları

Moldex3D, doldurma, ütüleme ve soğutma aşamaları arasındaki etkileşimi göz önünde bulundurarak çeşitli Variotherm Kalıplama koşullarını simüle etmek için kapsamlı araçlar sunar.

  • Soğutma sistemi, ısıtma sistemi, kalıp sıcaklığı, soğutma süresi gibi parametrelerin belirlenmesine olanak sağlar.
  • Kalıp yüzeylerinde ve herhangi bir kesitte zaman içindeki sıcaklık dağılımını ve değişimini görselleştirir.
  • Soğutma sisteminin verimliliğini simüle eder.
  • Birleşme çizgilerini, akış izlerini, çekme davranışını, yüzey kalitesini vb. kusurları iyileştirmeye olanak sağlar.

Ürün performansı ve üretim maliyeti arasında sağladığı mükemmel denge sayesinde, Variotherm son zamanlarda plastik enjeksiyon kalıplama endüstrisinde çok fazla ilgi görmektedir.

Moldex3D’yi Deneme İmkanımız Olur Mu?

Memnuniyetle! Sitemizde bu linkte bulunan formu doldurarak 30 günlük deneme sürümü talep edebilirsiniz.

Linkedin sayfamızı takip ederek de webinar ve eğitim içeriklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Moldex3D ile ilgili Teknik eğitimlerimiz için UDEMY sayfamıza veya daha uygun fiyat için Insource Academy sayfamıza https://insourceyazilim.com/udemy adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknik sorularınız için destek@insourceyazilim.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Hazırlayan:
Abdulvahap Acar, Haziran 2023, İstanbul

Kaynakça:

Moldex3D Variotherm

서울과학기술대학교, Moldex3D로 냉각성능 연구를 수행하다