MOLDEX3D – HIZLI SICAK YOLLUK ANALİZİ

19 Eylül 2023by Insource Yazılım

Başarılı bir kalıp tasarımı için yolluk akış dengesi en önemli faktörlerden biridir. Ancak dengeli bir akış  elde etmek her zaman kolay bir iş değildir. Yolluk tasarımı, enjeksiyon hızı, kalıp sıcaklığı, malzeme özellikleri vb. gibi parametreler akış profili üzerinde farklı etkilere sebep olacaktır. Moldex3D, özellikle karmaşık yapılı sıcak yolluk sistemleri için geliştirilmiş Sıcak Yolluk Analizi (HRS) aracı ile kullanıcılara tasarım aşamasında kolaylık sağlamaktadır. HRS analizleri, tam kalıp analizlerine göre çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir ve bu sayede zamandan tasarruf edilebilir.

Sıcak Yolluk Analizi ve Kalıp Dolum Analizi Karşılaştırma Görüntüsü

Sıcak Yolluk Analizi Nasıl Yapılır?

Adım 1: Kalıp geometrimizi en azından kavite ve yollukları içerecek şekilde Moldex3D içerisine aktaralım. Modeli meshleyelim.

Moldex3D Analiz Modeli

Adım 2: Yolluk girişine gelen akış hızı, analiz yakınsama kriteri ve sıcak yolluk memesi üzerine gelen basınç değerlerini girelim.

Not: Sıcak yolluk memesi üzerindeki basınç, her bir memenin çıkış direncini gösterir (varsayılan değer 0 MPa). Bu değerin tespiti için kullanıcılara, HRS Analizinden önce tek boşluklu kalıp üzerinde (yalnızca eriyik girişli ancak yolluk sistemi olmayan) bir simülasyon çalıştırmaları tavsiye edilir.

Sıcak Yolluk Analizi Computation Parameter Penceresi

Adım3: Analiz sıralamasında “Hot runner steady- HRS” seçeneğini seçin ve HRS analizini çalıştırın.

Moldex3D Analiz Sıralaması Aracı

Adım4: Analiz sonuçlarından her bir sıcak yolluk memesi için akış hızı ve HRS log dosyasındaki hesaplanan yolluk denge oranı incelenebilir. Sonrasında bu iki analiz sonucuna göre, daha dengeli bir akış elde etmek amacıyla gereken revizyonlar yapılabilir. (Sıcak yolluk çaplarını veya belirli bölgelerdeki uzunlukları değiştirmek vb.)

Sıcak Yolluk Analizi Yardımı ile Dolum Analizi Nasıl Yapılır?

HRS analizinde, sıcak yolluk sistemi gereken çevrim sayısı boyunca çalıştırılır ve analizde sıcak yolluğun rejim hali için sonuçlar hesaplanır. Eğer Dolum analizi HRS analizinden sonra yapılırsa, başlangıç sıcak yolluk koşulları olarak rejim hali koşulları uygulanacaktır; böylece daha doğru bir dolum analizi elde edilebilir.

Adım1: İlk bölümdeki birinci ve ikinci adımı tekrarlayalım. ( Model ve parametreler hazırlanmalı. )

Adım2: Analiz sıralamasında önce “Hot runner steady- HRS”  ve sonrasında “Filling” seçeneğini seçin ve analizi çalıştırın.

Moldex3D Analiz Sıralaması Aracı

Analiz Sonuçları:

Moldex3D Sıcak Yolluk Analizi (HRS) yeteneği ile daha iyi ve daha hızlı analizler mümkün!