NASA, SIEMENS İLE JAMES WEBB UZAY TELESKOBU’NUN GELECEKTEKİ PERFORMANSINI SİMÜLE EDİYOR

27 Aralık 2021by Insource Yazılım

Hepimiz 25 Aralık Cumartesi günü nefeslerimizi tutarak izledik. Dünyanın en büyük ve gelişmiş teleskobu uzaya gönderildi. Hubble teleskobundan 100 kat daha güçlü olan James Webb uzay teleskobu bugüne kadar hiç göremediğimiz gizemleri görmemizi sağlayacağını ümit ediyoruz.


 

 

 

 

 

Ancak proje gerçekten çok zorlu. Örneğin James Webb uzay teleskobu üzerindeki Mid-Infrared Enstrümanı MIRI -267 C’ çalışacak ve ayın dünyadan 4 katı uzaklıkta özel bir bölgede konumlandırılacak.

Hata payını sıfıra indirebilmek için neredeyse çeyrek asırdır çalışılan bu projede Nasa ile birlikte Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla dünyanın 4 bir yanından 100’lerce organizasyon tarafından sahiplenilen ve desteklenen bir proje, bu süreçte hata payını en aza indirgemek için yapılan tüm gelişmeler, tasarımlar, testler, simülasyonlar ve analizler sonucunda bir zaman makinesi inşa etmek kozmik tarihin her aşamasını “ilk parlak parıltılardan itibaren incelemek” mümkün olacak.

 

 

 

 

 

 

 

Böyle büyük bir uzay sisteminin her parçasının ve montajının kapsamlı bir şekilde test edilmesini gerektirir.

Projede SIEMENS’in benzersiz IC tasarımı ve doğrulama araçları, projenin son derece zor spesifikasyonlarını ve takvimini karşılamada kilit faktörde yer aldı.

ISIM’deki dört bilim enstrümanının en düşük seviyeli özel IC’sinden genel çoklu fizik simülasyonuna kadar, yazılım proje boyunca kapsamlı bir şekilde kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

Birleşik Krallık’taki Leicester Üniversitesi Uzay Araştırma Merkezi’nde, MIRI modülünü tasarlamak, simüle etmek ve üretmek için NX ve Teamcenter’dan faydalanıldı. Son olarak, bugün Simcenter3D ailesine dahil olan Femap kullanmak, NASA’nın JWST bileşenlerinin performansını pahalı testlerden önce simüle etmesine yardımcı oldu.

 

 

 

 

 

 

 

        Simcenter3D Femap, karmaşık ürün veya sistemlerin sonlu eleman modellerini oluşturmak, düzenlemek ve incelemek için gelişmiş bir simülasyon uygulamasıdır. Bileşenleri, montajları veya sistemleri modellemek ve ardından gerçek dünya koşullarına maruz kaldığında bir modelin davranışsal tepkisini belirlemek için Simcenter3D Femap‘teki gelişmiş iş akışlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca Simcenter3D Femap, sektör lideri Simcenter3D Nastran ile birlikte ürün performansını iyileştiren kapsamlı bir CAE çözümü sunan güçlü veri odaklı ve grafiksel sonuç görselleştirme ve değerlendirme sağlar.