QFORM3D İLE DÖVME KUSURLARININ TESPİTİ – ÖRNEK UYGULAMA

22 Şubat 2021by Insource Yazılım

      QForm3D, dövme-şekillendirme (Forging-Forming) süreçlerinin geliştirilmesi için vazgeçilmez bir araçtır. Qform3D, olası kusurları tespit etmek için kalıplardaki metal hareketinin simülasyonunu yapmanızı sağlar. Dövme kalıp boşluğunun %100 doldurulamaması, katmer ve/veya iç çatlak gibi akış kusurlarını üretim öncesinde görmeye ve düzeltmeye imkan verir.

Qform3D, dövmenin strokunun tamamlanabilmesi için gereken pres kuvvetini, iş parçası ve kalıplar üzerinde ki sıcaklık ve gerilme dağılımlarını detaylı biçimde hesaplar. QForm3D kullanılarak şekillendirme hatalarının önlenmesi ile birlikte optimize edilmiş verimli bir üretim süreci garanti altına alınmış olur.

Yukarıda kesit görüntüsü verilen QForm3D örnek şekillendirme uygulamasında, üretim prosesi QForm3D içerisinde birebir simüle edilmiştir. Başlangıç olarak şekillendirilecek çubuk, kısmi ön ısıtma işlemine tabi tutulmuş ve dövme işlemi ile devam eden bir operasyon zinciri oluşturulmuştur.

Isıtılmış hacim kalıba yerleştirilip dövme işlemi analizi yürütülmüştür. Aşağıdaki videoda QForm3D içerisinden dövme işlemi simülasyonu gösterilmiştir. Dövme işlemi sırasında katmer kusuru oluşumu (kırmızı renkli noktacıklar) görülmektedir.

QForm3D, analiz sırasında deformasyon şekline uyumlu gelişen (adaptif) mesh teknolojisi sayesinde etkileyici sonuçlar göstermektedir. Bunun yanında tanımlanmış malzemeleri içeren zengin kütüphanesi ve farklı işleme seçenekleri ile metali şekillendirmenin zorluklarını aşarak istenilen kalıp tasarımını elde etmeyi mümkün hale getirir.