QFORM Metal Şekillendirme Teknolojileri

QuantorForm, yada kısa adıyla QFORM teknolojisinin temelleri Moskova’da bulunan Rusya Bilimler Akademisi bünyesindeki Metajurji Enstitüsünde atılmıştır. Bu enstitüde görev yapmakta olan üç akademisyen 1991 yılında FORM2D ismiyle ilk ticari Simülasyon ürünlerini Rusya pazarına sunmuşlardır. İlk yıllarında yalnızca 2 boyutu simülasyonlar yapan bu yazılım, ekibin tutkusuna ek olarak ileri Rus mühendislik ve matematiğinin de katkısıyla bugün dünya pazarında lider Sıcak – Soğuk Dövme ve Ekstrüzyon Simülasyon Yazılımı halini almıştır.

Yaygınlık

1991 yılında FORM2D ismi ile başlayan QFORM serüveni sırasıyla Rusya, Ukrayna, Almanya, İngiltere, İtalya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya, Çin, Tayvan, Hindistan, ABD ve Brezilya gibi dünyanın pek çok bölgesinde kullanılan global bir yazılım halini almıştır.

Türkiye’de QFORM

Kurucumuz Onur ALPAY’ın, TEKYAZ A.Ş. partnerliğinde Analiz Projeleri Danışmanı olarak görev almakta olduğu 2011 yılı QFORM’un Türkiye serüveni için önemli bir yıldır. Bu yılda TEKYAZ garantörlüğünde Türkiye’de QFORM satışları başlamış ve hem Dövme Lisansı hem de Ekstrüzyon Lisansı olarak ilk lisanslı QFORM kullanımı bu yılda başlamıştır.