QFORM Metal Şekillendirme Teknolojileri

Insource Yazılım’ın Türkiye distribitörü olduğu QuantorForm, ya da kısa adıyla QFORM, makine üreticilerine özellikle kalıp işleme teknolojisinde birçok yenilik sunuyor. Bu teknolojinin temelleri Moskova’da, Rusya Bilimler Akademisi bünyesindeki Metajurji Enstitüsü’nde atıldı. Bu enstitüde görev yapan üç akademisyen, 1991 yılında ilk ticari Simülasyon ürünlerini FORM2D ismiyle Rusya pazarına sunmuşlardı. İlk yıllarında yalnızca 2 boyutu simülasyonlar üreten bu yazılım, günümüzde ileri Rus mühendislik ve matematiğinin de katkısıyla dünya pazarında sıcak – soğuk dövme ve ekstrüzyon simülasyon yazılımı haline gelmiştir. Qform yazılımı, sunduğu yenilikçi metal işleme teknolojisi ile hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu olarak simülasyon sunuyor. Makine mühendislerinin işini kolaylaştıran bu yazılım, birçok noktada hızlı ve kolay simülasyon imkanı sunuyor.

Qform metal işleme teknolojisi 2D ve 3D olarak kullanılabilir.

 Qform Yazılımı Ne İşe Yarar?

Kalıp mühendisliği denildiğinde ilk akla gelen yazılımlardan olan Qform, özellikle dövme uygulamalarında üreticilere yeni kapılar açıyor. Metale şekil verilen her uygulamada, harika analizler yapan Qform sayesinde üretimden önce metalin dayanıklığını saptamak için birçok test ve analiz yapma şansı bulunuyor. Qform uygulamaları, makine mühendisliği kapsamında birçok işletmeye çözümler sunuyor. Bunların başında teknik analiz, soğuk dövme, sıcak dövme, halka dövme ve ekstrüzyon uygulamaları gelir. Qform, sadece metal uygulamalarında değil, plastik extrusion uygulamalarında da oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

 Qform Özellikleri Nelerdir?

– Birçok hazır kütüphanesi olması sebebiyle kolay analiz ve simülasyon imkanı sunar.

– Hızlı ve kolay run alma olanağı tanır.

– Hem plastik hem metal uygulamalarında hızlı çözümler üretir.

– 3D çarpılma analizi sayesinde özellikle otomotiv uygulamalarında harika sonuçlar verir.

– Otomatik mesh alma özelliği sayesinde tasarımdan vakit kazanılır.

– Katmanlı işlemcilerle çalışabilme özelliği sayesinde yaptığı hızlı tasarımlardan 1-2 saat içerisinde çıktı alma imkanı verir.

Qform hızlı ve kolay mesh alma özelliği ile size zaman kazandırır.

Qform ile Metal İşleme

Bu yazılım ile başlangıç verilerinin hazırlanması, prosesin simülasyonu ve sonuçların gözlemlenmesi tek bir pencerede görülebilir.  Aynı pencerede simülasyonun her adımını inceleyebilmek, gerektiği yerlerde başlangıç verileri ve simülasyon parametrelerini düzenleyebilme olanağı sağlar. Bu da çalışma verimliliğine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Malzeme verileri, sıcaklık parametreleri ve kalıp hareket mesafeleri gibi başlangıç koşullarının tanıtılma, analiz sonuçlarının gözlemlenmesi ve analiz animasyonunun oynatılması her aşama yalnızca bir pencerede gerçekleşebilir. QForm modülü, iş parçası ve kalıpların geometrisine göre 2D veya 3D olarak analizlerini yürütülebilir. İş parçası ve kalıplar üzerinde meydana gelen gerilme, sıcaklık dağılımı, deplasman, dövme kusurları ya da yorulma çatlakları gibi durumlar analizin her aşamada eş zamanlı olarak görülebilir. QForm kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve böylece kullanıcıya öğrenim ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Neden QFORM?

  •  Kalıp maliyetlerini azaltır.
  •  Test maliyetlerini ortadan kaldırır.
  •  Zaman tasarrufu sağlar.
  •  Kullanım ve öğrenim kolaylığı sağlar.
  •  Simülasyon oldukça hızlı gerçekleşir.
  •  Birden fazla metal şekillendirme prosesi için simülasyona uygundur.
  •  Zengin malzeme kütüphanesine sahiptir.
  •  Analiz sonuçları gerçek sonuçlar ile %90’ın üzerinde uyuşmaktadır.
  •  Sektördeki en iyi teknik destek sağlayıcısıdır.
  •  Sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak sürüm güncellemesi olanağı sunar.